Menyknapp
test

Workshop i hållbarhet med HurraPangPang

Under en dag fick våra studerande utforska hållbarhetens värld genom att producera unika väskor på en inspirerande workshop i samarbete med företaget HurraPangPang.

I kursen Konfektionsteknik och Ändring fick tredjeårseleverna spendera en dag på att producera unika väskor av material från utsorterade T-shirts som inte längre kunde säljas vidare i second hand-butiker.

Workshopen var inte bara en kreativ upplevelse utan också en pedagogisk sådan, där eleverna fick möjlighet att planera sina arbetsprocesser och mäta sin egen effektivitet. Att kunna reflektera över sin egen utveckling och effektivitet är ett värdefullt verktyg som eleverna kan ta med sig in i sina framtida yrkesliv.

Hållbarhetsperspektiv är en viktig del i utbildningen och vi förbereder eleverna för en framtid med medvetenhet om både miljö och produktion.

Något remakedrottningarna Hanna och Izabella på HurraPangPang är experter på!